Dilek Irmak KaraMENÜ

Astrolojinin Doğuşu

Astrolojinin Doğuşu

Aslında astrolojinin doğuş sebebi; ilkel dönemlerde tarımla uğraşan toplumların mevsimleri ve ekim zamanlarını hesaplamak için güneşi, ayı ve Venüs gezegenini kullanmış olmalarıdır. Örnek olarak inceleme şansına sahip olduğumuz; dünyanın ilk medeniyeti olan Sümerlerin, bugünkü ırak yakınlarında Dicle ve Fırat nehirleri arasında kurmuş oldukları şehirlerde, verimli arazilerde tarım yaptıkları bilinmektedir.

Tarihte ilk Sümer şehir devletlerinin Ay, Venüs ve Güneşin hareketlerine göre tarım ve hayvancılıkla uğraştıklarını da bilmekteyiz. İlk Astrolojik gözlemler; hayatın gerçeklerini anlama çabasında olan Sümer rahiplerinin Ay ve Güneş tutulmalarını incelemesiyle, Venüs’ün ve Mars’ın hareketlerinin dünyadaki yansımalarının fark edilmesiyle başlamıştır diyebiliriz.

Yeryüzünde meydana gelen olayların gezegenlerin ve yıldızların hareketleriyle eş zamanlı olduğunu fark eden rahipler, yıldızların ve gezegenlerin hareketlerini kil tabletler üzerine kaydederek onlardan sonra gelen nesillerinde bu eş zamanlılık olgusu üzerinde çalışmaları konusunda ilk adımları atmışlardır.

İletişim Formu
HakkımdaDilek Irmak KaraKarma Astrolog
0312 474 0105